واقعیت مجازی و فن آوری

دست کش جدید، تصاویر سه بعدی را حس می کند

یک شرکت ژاپنی روز چهارشنبه از سامانه ای پرده برداشت که انسان را قادر می سازد با استفاده از یک دستکش مملو از حسگر، "شکل و نرمی" تصاویر سه بعدی را حس کند.
به گزارش پایگاه اینترنتی خبرگزاری فرانسه، به گفته شرکت "‪comware‬ ‪،"ntt‬واحد توسعه نرم افزار غول تلکام "نیپون تلگراف و تلفن"، این سامانه "قابل لمس سه بعدی" گرافیک های تولید می کند که به نظر می رسد از یک پرده خارج می شوند و دستکشی دارد که به کاربران اجازه می دهد این گرافیک ها را حس کنند.
‪ntt‬در یک نمایشگاه واقعیت مجازی اعلام کرد، بدون هیچ نیازی به پوشیدن عینک های عجیب غریب سه بعدی کاربران می توانند شیئی را که در فاصله دوری از آنها قرار دارد طوری احساس کنند که گویی آن شیئی درست در مقابلشان قرار دارد.
وی گفت، با استفاده از این سامانه می توانید دست نوه ی عزیزتان را که دور از شما زندگی می کند، بگیرید یا سر او را به آرامی نوازش کنید.
اگر شخصی که با این سامانه لینک ‪link‬شده است، به مکان دیگری برود، تصویر سه بعدی او نیز در همان زمان حرکت می کند . اگر تصویر در حالیکه دست کاربر را گرفته است، حرکت کند کاربر احساس می کند که همراه تصویر کشیده می شود.
این شرکت اعلام کرد، با استفاده از این سامانه مرده را نیز می توان در عالم مجاز "احیا" کرد و بازدیدکنندگان از موزه ها می توانند کالاهای نمایشی گران بهایی را که در ویترین ها مهر و موم شده اند، بطور مجازی "لمس" کنند.

کامپیوتر پوشیدنی!
 تلاش های اولیه برای معرفی کامپیوترهای پوشیدنی از پیشرفت بازماندند، استفن گلیزر(مدیرعامل شرکت ایکوئیتی) می گوید: پیش تر اگر شخص را در حال عبور خیابان می دیدید که با خودش صحبت می کند، شاید تصور می کردید که وی دیوانه است، اما با استفاده از هندست های بلوثوت و دیگر فناوری های امروزی، اکنون مشاهده می کنیم که این دسته از کارها ، امری عادی هستند . با این تفاسیر، اکنون زمان کامپیوترهای پوشیدنی نیز فرا رسیده است . حتی با اینکه تراشه هایی که به این وسایل قدرت می دهند خیلی کوچک هستند، اما آنها بسیار هوشمندند . تحلیل گران اظهار می کنند که روزی که ما کامپیوترهای تمام عیار را به تن کنیم، نزدیک است . اما برای آن دسته از افراد که اکنون با تلفن های همراه، پیجوها، کامپیوترهای کیفی کار می کنند، شاید چنین دستگاهی نه تنها مفید به نظر نیاید، بلکه آزاردهنده نیز باشد .
خوشبختانه، همگرایی فناوری میان مهندسان کامپیوترهای پوشیدنی و سازندگان و سایل متحرک در دست انجام است . مایکل سانگ(پژوهشگر ارشد در گروه کامپیوترهای پوشیدنی در موسسه فناوری ماساچوست) می گوید: اگرچه ما در مورد کامپیوترهای پوشیدنی بیش از یک دهه است که صحبت های زیادی می کنیم، اما تنها در حال حاضر است که عموم مردم از آن خبر دارند . وی ادامه می دهد: با این وجود، هنوز هم راه زیادی را در پیش داریم . سانگ می گوید در این هنگام ، می توانیم صحبت های خود را در مورد برداشتن گام هایی در جهات درست و با فناوری پیشرفته در وسایل الکترونیکی که مردم با آنها راحت هستند مانند تلفن های همراه یا ساعت های مچی، آغاز کنیم .
پیتر فیلیپس، (معاون شرکت سوکت کامیونیکیشنز سازنده ابزارهای الحاقی برای گوشی های هوشمند و دیگر وسایل موبایل) می گوید این همگرایی، بسیار منطقی به نظر می رسد، به ویژه با وجود این حقیقت که سیستم عامل، حافظه، توان پردازش و تمام اجزایی که نیازهای مربوط به صنعت کامپیوترهای پوشیدنی را برطرف می کنند، اکنون در وسایل کوچک فشرده در دسترس هستند .
اما پیش از آنکه فناوری پوشیدنی برای شما مفید واقع شود، باید در شما احساس خوبی را به وجود آورد . سانگ اخیرا سرپرستی تحقیقی را در ام آی تی بر عهده داشت تا نشان دهد که گوشی های هوشمند نه تنها وضعیت سلامت را پایش می کنند، بلکه می توانند بازخوردهای سریعی را نیز پیش از بحرانی شدن یک مشکل سلامتی، فراهم نمایند .
برای مثال ، افرادی که خود را با کامپیوترهای پوشیدنی تجهیز می کنند، قادر خواهند بود خود را از لحاظ علائم مشکل قلبی، تحت نظر قرار دهند . سانگ می گوید: بیشتر مشکلات ، در نتیجه رفتارنا سالم برور می کنند، و اگر بخواهیم موجب تغییر رفتار شویم ، نیاز داریم تا به فرد بازخوردهای مناسب بدهیم . وی می افزاید: ما وسایلی را ایجاد خواهیم کرد که به خوبی قادر هستند رفتار بلند مدت افراد را مورد پایش قرار دهند .
دیگر وسیله ای که به زودی روانه ی بازار خواهد شد، عبارت است از یک صفحه نمایش که روی صورت نصب می شود و وزن آن کمتر از 3 اونس است و از سیستم های پیشین ، نزدیکتر به صورت قرار می گیرد . گلیزر می گوید: می توانید یک عینک آفتابی را به چشم بزنید و یک فیلم را روی صفحه ی 42 اینچی تماشا کنید . وسایل جدید ، روی هر چیزی از جمله لپ تاپ ها ، دی وی دی پلیرهای قابل حمل و همین طور دوربین های دیجیتالی قابل اجرا هستند .
ایجاد صفحات نمایشی که بر روی صورت نصب می شوند، از فناوری جدیدی بهره می گیرد که واقعیت افزوده نامیده می شود . بروس توماس، مدیر آزمایشگاه کامپیوترهای پوشیدنی در دانشگاه استرالیای جنوبی می گوید: ایده ی واقعیت ، از این لحاظ که شما می توانید یک صفحه نمایش قابل نصب برروی صورت را با خود داشته باشید، و هنگامی که سر خود را حرکت می دهید، صحنه نیز حرکت می کند، مشابه واقعیت مجازی است . وی می افزاید: با واقعیت افزوده می توانید جهان فیزیکی را به صورت ترکیبی از اطلاعات گرافیکی مشاهده کنید .
آزمایشگاه رسانه ای ام آی تی مطالعاتی روی تعامل های اجتماعی تعداد زیادی از مردم که با فناوری پوشیدنی تجهیز شده اند، انجام داده است . جاناتان گیپس پژوهشگرام آی تی می گوید: این فناوری در مورد داشتن وسیله ای است که به شما نزدیک است و اصولا برای شما کار می کند . وی ادامه می دهد: این فناوری به شما کمک می کند تا پیش از برقراری ارتباط با کسی ، مقداری اطلاعات به دست آورید، فناوری مذکور به نفع شما کار می کند، آن هم به روشی بسیار خصوصی . وی چنین اطلاعاتی را شعور اجتماعی می نامد و می گوید: اگر میزان اضطراب شما در حال افزایش باشد، شعور اجتماعی می تواند به شما بازخوردهای بسیار سریعی بدهد تا شما را از آن آگاه نماید

 

/ 0 نظر / 27 بازدید