واقعیت مجازی

در پست این هفته قصد دارم به بررسی واقعیت مجازی بپردازم .در ابتدا مانند هرچیز دیگری لازم است که تعریفی از این امر یعنی همان واقعیت مجازی ارائه دهم . در حقیقت واقعیت مجازیVIRTUAL  REALITY محیط الکترونیکی است که با استفاده از جلوه های بصری سه بعدی واقعیت را مشابه سازی می کند اما فاقد مادیت فیزیکی می باشد در واقع به زبان ساده تر به انسان این امکان را می دهد که با محیط شبیه سازی شده که برگرفته از دنیای واقعی است ارتباط برقرار کند که این ارتباط هم بوسیله کامپیوتر و همچنین ابزارهای چند رسانه ای مختلف ایجاد می شود که در این محیط فرد اشیا و حوادث و رخدادهای مجازی قابل مقایسه با دنیای واقعی را با استفاده از مدلهای طراحی شده و حسگرهای خاص و تصاویر نمایشی و حرکتی را مشاهده می کند و بدست می اورد به طوری که فرد گمان می کند در محیط واقعی قرار گرفته است . دنیاهای مجازی با استفاده از زبان مدل سازی واقعیت مجازی یا VRML ایجاد می شوند .این تعریف واقعیت مجازی که ترجمه virtual reality در زبان فارسی می باشد واقع یک تعریف پارادوکس برانگیز می باشد واقعیت در مقابل مجاز که غیر واقعی است یا شبیه ساز واقعیت است اما در هر صورت واقعی نیست اما در فرهنگ اکسفورد برای این محیط یا این واقعیت عبارت تصاویر ساخته شده بوسیله کامپیوتر که واقعی به نظر می رسند جایگزین شده است .این واقعیت یک سرزمین تخیلی دیجیتالیست که تلاس می کند از هر لحاظ زندگی واقعی را شبیه سازی کند .ساکنان این سرزمین می تواند سرکار بروند امرار معاش کنند و حتی ازدواج کنند و در مواردی حتی روابط مجازی بر روابط واقعی حاکمیت دارد و گاهی نیز ارجحیت دارد.

وسایل ارتباطی گوناگون به افراد این امکان را می دهد تا اشیا مجازی را همانند اشیا واقعی حس کرده و انها را کنترل کنند در واقع این دنیاهای مجازی با استفاده از مدلهای ریاضی و برنامه های رایانه ای خلق شده اند. این واقعیت نوعی جایگزین یا شبیه ساز است که توانایی و صحت دارد و در ان می توان تجربه ای خیالی را ماند تجربه ای واقعی حس کرد که از خرده ریزهای تجارب واقعی ساخته می شود و در حقیقت بازسازی عناصر واقعیت است. چیزهایی در ان وجود دارد که در جهان واقعی محال به نظر می رسد و تصور انها را تنها در ذهن می توانیم ایجاد بکنیم مانند بازیهای مجازی یا کامپیوتری. در مرکز هر دستگاه واقعیت مجازی یک کامپیوتر قرار دارد و داده هایی را که درباره دنیای مجازی است را ذخیره می کند تا انچه را که در جهان مجازی اتفاق می افتد را کنترل کند و همچنین اطلاعات را از سخت افزار می گیرد و تصاویر و صداهایی را تولید می کند و ارسال می کند در حقیقت می توان گفت که کامپیوتر به منزله مولد واقعیت است .

تاریخچه

منشا عبارت واقعیت مجازی خیلی دقیق مشخص نیست اما در سال 1910 بود که واقعیت مجازی برای حرکت هواپیما و اموزش خلبانان به کار برده شد که ارزان و ایمن بود و در دهه 50 نیز در صنعت سینما به کار گرفته شد وبا فیلم هایی چونbrain storm وthe lawnmower man  شهرت یافت که شرایطی را در سینما ایجاد کرد و این حس را بوجود اورد که شخص واقعا در صحنه حضور دارد در اواخر دهه 60 طرح دنیای مجازی با استفاده از کامپیوتر مطرح شد . لفظ واقعیت مجازی را برای اولین بار لانیر در سال 1989 به کار برد و در 19884 گیبسون فضای سایبر را معرفی کرد و در 1990 واژه دنیای مجازی کاربرد بیشتری پیدا کرد . زبان واقعیت مجازی یاvirtual reality modeling language زبان مدلسازی واقعیت مجازی است این زبان که توسعه واقعیت مجازی و فناوری مدل سازی سه بعدی است در سال 1994 ایجاد شد .

در سال های اخیر وسایل واقعیت مجازی در اثر پیشرفت های گوناگون فناوری رشد چشمگیری داشته اند .امروزه کامپیوترها بسیار قوی می باشند و حجم حافظه بالاتری دارند و همچنین کوچکتر بوده و ارزانتر از گذشته اند .واقعیت مجازی در حال حاضر برای کاوش و بررسی اطلاعات تجربی که در گذشته امکانپذیر نبوده به کار می رود . جراحان نیز در اینده می توانند از واقعیت مجازی برای تمرین و برنامه ریزی کردن عمل جراحی بر روی یک بیمار مجازی به جای بیمار واقعی استفاده کنند.

ویژگی  های واقعیت مجازی

1-شبیه سازی : که به معنای حل کردن و تقلید می باشد و در واقع برگردان و بازسازی دنیای واقعی است مثلا شبیه سازی پرواز یک هواپیما برای کسانی که از ارتفاع می ترسند.

2-تجسم : مجسم کردن در ذهن که در دنیای مجازی قابل مشاهده می شود . مانند قرار گرفتن در شکل ها و نقشهای مختلف به این صورت که شما به هر شکلی که بخواهید در می ایید مثل شکل حیوان یا گیاه . همچنین می توانید از دیوارها رد شوید!

3- و اقع گریزی : که به معنای ایجاد واقعیت بوسیله تخیل می باشد یا تمایل به خلاصی از واقعیت دنیاهای مجازی که با تخیل خلق می شوند . مانند بازی های کامپیو تری

4- ویژگی دیگر این واقعیت حس حضور واقعی در مکان شبیه سازی شده و از همه مهم تر کنترل روی ان محیط شبیه سازی شده است که تنها در این واقعیت امکانپذیر است.

5- از دیگر ویژگی های این محیط این است که در این محیط کاربر احساس امنیت بیشتری می کند هزینه ها کمتر است و انعطاف پذیر است یعنی می توان شرایط را به اسانی تغییر داد.

کاربردهای واقعیت مجازی

1- اموزش مانند دانشگاه های مجازی

2- تجارت الکترونیک – بانکداری الکترونیک

3- پژوهش و تحقیق تجربی و ازمایشگاهی

4- فروشگاه های مجازی

5- شبیه سازی حرکت وسایل نقلیه و اموزش رانندگی و خلبانی

6-  کتابخانه های مجازی و بازیهای کامپیوتری

که البته اینها بیشترین کاربرد را در واقعیت مجازی دارند ولی واقعیت مجازی به همین ها صرفا محدود نمی شود و کاربردهای گسترده ای دارد که همین طور در حال زیاد شدن و پیشرفت است.

واقعیت مجازی در ایران

پیشینه واقعیت مجازی در ایران تقزیبا 10 سال است که در مقایسه با برخی کشورها در این زمینه نوظهور است و در این مدت تنها کارهای کوچک و جزئی انجام شده است و این واقعیت در ایران تا حدودی ناشناخته است این درحالیست که برپایی نمایشگاه هایی چون رسانه های دیجیتال تا حدی توانسته است کاربردهای این واقعیت مجازی را به مردم نشان دهد و با شناخت قابلیتها و کاربردهای ان می توان دامنه استفاده از واقعیت مجازی در ایران را گسترش داد . یکی از مهمترین زمینه های استفاده از واقعیت مجازی وجود نرم افزارهای مناسب و قوی است که برای این کار سرمایه گذاری لازم است که بدون ان محقق نمی شود . در ایران ساخت کنسول و شبیه ساز هواپیما از کاربردهای اصلی واقعیت مجازی است که نیاز دارد زیر ساخت های این امر تقویت شود تا واقعیت مجازی در ایران هم گسترش پیدا کند .

منابع

کتاب دو راه واقعیت مجازی نوشته جان سولر

http://www.iranictnews.ir

http://www.hccmr.com/news-507.aspx

http://www.farsiebook.com/ebook/8955.htm

/ 1 نظر / 128 بازدید
سحر

هر ثانیه که میگذرد چیزی از تورا با خود میبرد زمان غارتگر غریبی است.... همه چیز را بدون اجازه ام میبرد وتنها یک چیز را همیشه فراموش میکند احساس دوست داشتن تورا....؟؟؟ سلام روز بخير مهربون..امروز كه داشتم از اين ورا رد مي شدم به كلبه قشنگت سرزدم و لذت بردم...دوست داشتي به كلبه آبجي سحرت هم سربزن...با آپ جديدي حضورصميمي شما مهربون رو به انتظار نشستم. درضمن يه سري لينك جالب هم برات بالاي وبلاگ گذاشتم كه اميدوارم خوشت بياد من كه خودم آموزش فال قهوه و مستند مرگ مرد يخي رو خيلي دوست دارم،البته آموزش تعميرات خودرو هم چيز جالبيه كه ديدنش خالي از لطف نيست... اميدوارم شما هم خوشت بياد..روز قشنگ و هفته اي پراز شادي رو برات آرزومندم.....